پنج‌شنبه, 27 خرداد 1400

گفت گو با رییس تعمیرات اساسی منطقه ده عملیات انتقال گاز

روابط عمومی منطقه ده عملیات انتقال گاز

برای بررسی شرایط عملیات تعمیرات اساسی و همچنین خداقوت به همکاران زحمت کش در این بخش به سراغ رضا جوکار، رییس واحد تعمیرات اساسی رفتیم که مسئولیت انجام این عملیات را بر عهده دارد.

همه ساله پیش از فرارسیدن فصل زمستان، عملیات تعمیرات اساسی تاسیسات تقویت فشارگاز با یک برنامه زمانبندی مدون شده انجام می گیرد. اقدامی مهم و تاثیر گذار که در نیمه اول سال انجام می شود تا تمامی توربین های گازی در روزهای سرد سال با تمام ظرفیت در سرویس قرار گیرنند تا گاز به صورت ایمن، پایدار، بهره ور و پاک در اختیار مردم و بخش های دیگر مصرف قرار گیرد.

برای بررسی شرایط عملیات تعمیرات اساسی و همچنین خداقوت به همکاران زحمت کش در این بخش  به سراغ رضا جوکار، رییس واحد تعمیرات اساسی رفتیم که مسئولیت انجام این عملیات را بر عهده دارد.

در ادامه گفت گوی ایشان را می خوانید:

1. در ابتدا در خصوص عملیات تعمیرات اساسی صحبتی داشته باشید.

تعمیرات اساسی یک فرآیند پیشگیرانه است که به بیان دقیق تر می توان آن را بازگردانی واحد به شرایط قابل اطمینان برای یک دوره عملکرد طولانی در نظر گرفت. در تعمیرات اساسی، تمامی تجهیزات موجود در واحد باز شده و تمامی قسمت های تجهیزات بازرسی می شود.   پس از آن،  تعمیر یا تعویض قطعات  بر اساس مجوزهای لازم صورت می گیرد. در واقع با انجام هر دوره تعمیرات اساسی، تاسیسات تقویت فشار گاز برای یک دوره عملکرد با کیفیت، آماده می شود.

 

2. دربرنامه تعمیرات اساسی 1400 چه بخش هایی مورد تعمیر قرار خواهد گرفت و چه اقداماتی انجام خواهد گرفت؟

تعمیرات اساسی تاسیسات در سال 1400 در دو بخش برنامه ریزی و هم اکنون نیز در حال اجرا می باشد.  تعمیرات سطح B توربین های واحد 1، 2 و 3 تاسیسات خیرگو، تعمیرات سطح A توربین های 1و 2 تاسیسات آبپخش، توربین های 1و2 تاسیسات سردشت و تعمیرات 24000 ساعته کمپرسور گاز واحد 4 تاسیسات خیرگو از مراحل این عملیات در بخش دوار می باشد. در بخش تجهیزات ثابت نیز بازرسی اسکرابرها، کولرهای هوایی، تجهیزات مرکز تقلیل فشار و سایر مخازن ذخیره در دستور کار قرار دارد که بازرسی تجهیزات، کالیبراسون ولوها و تعویض فیلترهای اسکرابرها از مهمترین اقدامات در این بخش  می باشد.

 

3. چه تمهیداتی برای ایمنی عوامل اجرایی در نظر گرفته شده است؟

علاوه بر مسدود نمودن فرآیندی مسیرهای ورودی و خروجی گاز و ایزوله نمودن برقی تجهیزات مورد تعمیر، اخذ مجوز انجام کار روزانه، فراهم آوردن تجهیزات حفاظت فردی، کپسول آتش نشانی و استفاده از ماسک اکسیژن (حسب ضرورت)  از مهمترین تمهیدات در مدت زمان انجام عملیات می باشد.

4. با توجه به اینکه برنامه تعمیرات اساسی در دوران اپیدمی کرونا انجام می شود، چه تمهیداتی در زمینه  بهداشت و درمان انجام شده است و چه خدماتی در این خصوص انجام می شود؟

در این خصوص استفاده از ماسک سه لایه، ژل ضد عفونی کننده دست، رعایت فاصله مناسب بین نفرات (اعم از خودرو، مهمانسرا، رستوران و ضمن تعمیرات) و پایش روزانه وضعیت سلامت نفرات در دستور کار قرار دارد.

5. آیا در تعمیرات اساسی امسال از تجهیزات ساخت داخل استفاده می شود؟   

در بخش تجهیزات ثابت تمامی اقلام یدکی و مصرفی ساخت داخل می باشد. اما در بخش تجهیزات دوار تعداد محدودی از اقلام ساخت خارج می باشد که انشاء الله با فعالیت کمیته خودکفایی و حمایت از شرکت های داخلی، قطعات و تجهیزات فوق بومی سازی میگردد.

6. با چه چالش هایی و مشکلاتی در این دوره روبرو هستید؟

مخاطرات مربوط به اپیدمی کرونا و پیمان سپاری جهت تعمیرات بموقع سطح B و از طرفی تامین کالاهای مربوط به آن، از مهمترین چالش های تعمیرات این دوره میباشد.

 

7. اگرنکته ای باقی مانده است بفرمایید.

فرصت را مغتنم می شمارم و از تلاش های شبانه روزی تمامی همکارانم در بخش تعمیرات اساسی  تشکر و قدردانی می کنم.  همچنین از همکاری تمامی واحدهای درگیر اعم ازحمل و نقل، تاکسیرانی، بازرسی فنی،HSE، خدمات رفاهی، پرسنل ایستگاهها، کالا و ...... تشکر می نمایم . ان شالله ، امسال نیز با همکاری و مشارکت تمامی آنان بتوانیم عملیات تعمیرات اساسی را با موفقیت و در زمان مقرر به انجام برسانیم.

                 

 منطقه ده عملیات انتقال گاز

تهیه شده در واحد روابط عمومی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها
    5.7.14.0
    V5.7.14.0