جمعه, 30 مهر 1400

از قلل دنا و تفتان تا دماوند و سبلان درگفتگو با همکار کوهنورد

روابط عمومی منطقه ده عملیات انتقال گاز

تعداد زیادی از کارکنان صنعت انتقال گاز در بخش های مختلف در عین شرایط سخت کاری توانسته اند در عرصه های مختلف از جمله، علمی، پژوهشی، ورزشی و ... فعالیت نمایند و علاوه بر آن موفقیت های ارزشمندی نیز کسب کنند.

رضا عنصرسیارمتولد آخرین لحظات سال 1367،  یکی دیگر از کارکنان شرکت انتقال گاز ، منطقه 10 عملیات می باشد که علاوه بر کارکردن در صنعت گاز توانسته است در زمینه های ورزشی نیز فعالیت های چشمگیری داشته باشد. او با فعالیت در رشته کوهنوردی توانسته است به قله های مختلفی صعود نماید. آنچه در ادامه می می خوانید گفت گوی ماهنامه باهم و برای هم با ایشان می باشد:

 کوهنوردی را چگونه  آغاز کردید ؟

 حضورم درکوهنوردی به نوعی اتفاقی انجام شد. همیشه دوست داشتم که بتوانم از طبیعت و ویژگی های آن لذت ببرم به همین دلیل ازسال 1395 مسافرت و طبیعتگردی را ازکویرحلوان درطبس و دره کال جنی شروع کردم. با نگاه جدی تری که به این مهم پیدا کردم تصمیم گرفتم کوهنوردی را نیز شروع کنم.  و رفته رفته با خرید تجهیزات مختلف برنامه های کوهنوردی را آغاز نمودم و این تصمیم آنقدر جدی شد که بیش از پیش به این رشته علاقه پیدا کردم.

 همیشه اولین ها برای انسان می ماند، لطفا از اولین برنامه کوهنوردی یا صعودی که به قله داشتید برایمان بگویید؟

اولین برنامه کوهنوردی را به کوههای اطراف برازجان، کوه چاه بهلو انجام دادم، اما از اولین به یادماندنی های کوهنوردی برای من، صعود به قله قلم از قلل دنا  به ارتفاع 3604 متر بود که یک صعود برفی محسوب می شود.

ایستادن دریک قله چه احساسی به شما می دهد؟

بهتراست درابتدا به این نکته اشاره کنم که راه رسیدن به  قله کوهها تفاوتی با فتح قله ندارد، چراکه کمپ زدن در دل کوه در ارتفاع، و شب مانی و دور شدن از تصویر و صداهای مصنوعی شهر حس آرامش خاصی دارد که قابل توصیف نیست. اما بدون شک رسیدن به قله و ایستادن درمرتفع ترین نقطه یک کوه و فتح آن حس بسیار لذت بخشی است، حس نزدیک تر شدن به خدا  و حس به انجام رسانیدن یک کار دشوار.

 ازنظرشما کوهنوردی چگونه است؟ یا چقدرشیرین است که ارزش تحمل این همه سختی را به همراه دارد.

فارغ ازبحث جذاب بودن طبیعت و آرامشی که در آن است، شما هرچه از ارتفاعات کوهها بالاتر می روید و از زمین فاصله می گیرید، دچار حس بهتری می شوید. کوهنوردی به نوعی رشته ای است که رفاقت در آن جای رقابت را می گیرد. یک گروه که باهم تصمیم می گیرنند یک قله را فتح کنند نه تنها در فکر رقابت با هم نیستند بلکه به هم کمک می کنند تا با هم به موفقیت برسند، به همین دلیل است که کوهنوردان اصطلاحا به هم« همنورد» می گویند.

 تاکنون به چه قله هایی صعود داشته اید؟

از جمله مهم ترین آنها می توانم به صعودهای دماوند، سبلان(بام استان اردبیل)، خط الراس مرکزی دنا و صعود به قله های بیژن 1، بیژن 2(برج آسمانی)، تفتان(بام استان سیستان و بلوچستان)، کیٍنُو (بام استان خوزستان)، شاهو( بام استان کرمانشاه)، زردکوه دنا (بام استان چهارمحال و بختیاری)، قاش مستان (بلندترین قله رشته کوه زاگرس و بام استان کهکیلویه و بویراحمد)، بیرمی(بام استان بوشهر)، قله برف کرمو( اولین قله خط الراس شرقی دنا) اشاره کنم.

 ازخاطرات شیرین یا تلخ  برنامه های کوهنوردی خودتان برایمان بگویید.

از خاطرات تلخ می توانم به یک صعود در اوایل شروع این رشته اشاره کنم که به دلیل ارتفاع زدگی نتوانستم ادامه مسیردهم و بنا به دستور سرپرست برنامه از ارتفاع 3700 متر به کوهپایه بازگشتم و یا صعودهایی که به دلیل نداشتن تجهیزات مورد نیاز آنها را از دست دادم.

خاطرات خوب هم که درکوهستان و طبیعت فراوان می باشد که اگربخواهم موردی را مثال بزنم می توانم به صعود قله کِینوُ بام استان خوزستان اشاره کنم. این کوهنوردی حدود  16 ساعت به طول انجامید و در آن پدیده های جوی مختلفی از جمله بارش برف و بارش، رعد و برق در ارتفاع و مه و رنگین کمان را مشاهده کردیم.

چه توصیه ای برای همکارانی که می خواهند تازه کوهنوردی را شروع کنند دارید؟

در ابتدای پاسخ این سوال همه را به سفر رفتن توصیه می کنم. خیلی ها بهانه هایی از قبیل متاهل بودن و مشکلات اقتصادی و... را می آورند  اما در سفرهای متعددی که داشتم افراد و خانواده هایی زیادی را دیدم که با شرایط خاص هم سفر می کردند، پس توصیه میکنم که خودتان را به هیچ وجه محدود نکنید. شما با هر سفری که می روید، با مردیم جدیدی آشنا می شوید، نقاط جدیدی را می بینید و تجربه های جدیدی نیز به دست می آورید. به نظر من یکی از رسالت هایی که به دوش ما انسان هاست، سفر به نقاط مختلف زمین و دیدن مخلوقات و اقوام گوناگون خداوند است.

و سخن آخر...

و در آخر باید این را بگویم که هزینه ای که برای سفر انجام میشود یک سرمایه گذاری برای روح خودمان محسوب می شود و قطعا سفرهایی که شما در جوانی انجام می دهید نمی توانید آن را با همان کیفیت در سنین میانسالی به انجام برسانید. آرزو دارم روزی دامنه سفرهایم را وسیع تر و جهانگردی را نیز شروع کنم.

منطقه ده عملیات انتقال گاز 

تهیه شده در واحد روابط عمومی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها
    5.7.14.0
    V5.7.14.0