جمعه, 30 مهر 1400

سختی کار واحد عملیات خطوط لوله درگفت گو با حبیب ابرار

روابط عمومی منطقه ده عملیات انتقال گاز

معاونت عملیات خطوط لوله یکی از مهمترین واحدهای سازمانی زیر مجموعه منطقه ده عملیات انتقال گاز است که با ماموریت انتقال ایمن و پایدار گاز، نقشی موثر در تامین انرژی گاز در بخش های مختلف کشور را برعهده دارد. برای آشنایی بیشتر با وظایف و فعالیت های این واحد گفت گویی را با مهندس حبیب ابرار، سرپرست معاونت عملیات خطوط لوله انجام داده ایم که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

معاونت عملیات خطوط لوله یکی از مهمترین واحدهای سازمانی زیر مجموعه منطقه ده عملیات انتقال گاز است که با ماموریت انتقال ایمن و پایدار گاز، نقشی موثر در تامین انرژی گاز در بخش های مختلف کشور را برعهده دارد. کارکنان سخت کوش این واحد عملیاتی به طور شبانه روزی درحوزه های مختلف خطوط لوله ازجمله؛ عملیات های ساختمانی، حمل و نقل، حفاظت کاتدی، شیرهای خودکار و ... تلاش می کنند تا با انجام برنامه های تعمیراتی مختلف، گاز طبیعی که با مشقت بسیار از هزاران کیلومتر زیر زمین استخراج می شود، گرمابخش خانه های هموطنان به ویژه در فصل زمستان باشد. برای آشنایی بیشتر با وظایف و فعالیت های این واحد گفت گویی را با مهندس حبیب ابرار، سرپرست معاونت عملیات خطوط لوله انجام داده ایم که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

- برای شروع بفرمایید حدود وظایف معاونت خطوط لوله وگسترده عملیاتی این واحد در منطقه به چه صورت است؟

 معاونت عملیات خطوط لوله  وظیفه مدیریت، برنامه ریزی، نظارت، پایش و کنترل بهره برداری از خطوط لوله انتقال گاز و میعانات گازی، تجهیزات و ماشین آلات و انجام تعمیرات برنامه ریزی شده و اتفاقی در محدوده مراکز بهره برداری  در گستره عملیاتی استان بوشهر و بخش هایی از استان خوزستان، فارس و هرمز گان را  بر عهده دارد در همین راستا مراکز بهره برداری تابناک، عسلویه، غدیر ، خورموج و بوشهر و واحد های ستادی عملیات ساختمانی، حمل و نقل، شیرهای خودکار  و حفاظت کاتدی در چارت سازمانی این اداره انجام وظیفه می نمایند.

به عنوان معاونت عملیات خطوط لوله، گزارشی از مهمترین اقدامات و فعالیت های حوزه تحت پوشش خود در سال 1399 ارائه نمایید.

سال گذشته علیرغم اپیدمی ویروس کرونا خوشبختانه پروژه هایی که در برنامه عملیاتی تعریف شده بود با تلاش همکارانم با موفقیت به انجام رسید. تعمیر31  نقطه از خط چهارم  و 51 نقطه از خط لوله هفتم سراسری ، مشارکت در انجام عملیات هات تپ جهت اخذ انشعاب 2 و 6 اینچ انشعاب پارسیان سپهر  در محدوده خط هفتم ، انجام پیگ رانی هوشمند خط سوم و  چهارم سراسری و همچنین قطعه دوم خط ششم سراسری و قطعه دوم و سوم خط پنجم سراسری ، انجام بازرسی از تمامی ماشین آلات شرکتی و استیجاری ، تعویض 11 شیر بین راهی معیوب در سایزهای 2 الی 20 اینچ ، انجام بالغ بر 200متر تعمیرات پوشش روی خطوط 56 اینچ منطقه ، همچنین هماهنگی و نظارت بر اجرای خطوط جدید به ویژه خط "32 میعانات گازی بین سایت 1و2 پارس جنوبی و خط انتقال نفت گوره به جاسک از مهمترین فعالیت های  این واحد می توان برشمرد.

بسیاری از برنامه های تعمیراتی شما در 6 ماهه نخست سال انجام می گیرد، درخصوص برنامه های تعمیراتی که در دست دارید اشاره نمایید.

تلاش داریم امسال براساس برنامه ریزی مدون شده پروژه هایی همچون تعمیرات خط سوم  و چهارم سراسری،  انجام پیگرانی تمیز کننده خطوط لوله دوم، هشتم و دهم سراسری و مقاوم سازی از طریق ایجاد ابنیه فنی محدوده خط لوله هفتم ،دوم، چهارم، پنجم و هشتم سراسری  را ان شالله به انجام برسانیم.

با توجه به اینکه عملیات های مختلف وحساسی دراین واحد اجرا می گردد، نقش کارکنان زیرمجموعه خود در اجرای موفق این پروژه ها را چطور ارزیابی می کنید؟

بدون شک، انجام موفقیت آمیز فعالیتهای این واحد ، مرهون تلاش، برنامه ریزی، پیگیری  و فعالیت جهادی کارکنان این معاونت می باشد که با حداقل امکانات و کمترین توقع در روزهای سخت موفق به انجام عملیات بزرگی شده اند که برگ زرینی در سوابق کاری خود و منطقه رقم زده اند.

در یک جمله کوتاه واحد خطوط لوله را توصیف نمایید.

به نظر من،  فعالیت در حوزه های مختلف واحد عملیات خطوط لوله معنای واقعی،  ایثار و پای کار بودن در همه شرایط و با حداقل امکانات است.

کلام آخر...

برای همه همکاران آرزوی سلامتی و تندرستی دارم و مجددا از همه همکارن خودم در مجموعه معاونت عملیات خطوط لوله که در صف مقدم عملیات قرار دارند و با تلاش بی وقفه خود  و با وجود کمبود نفرات و امکانات توانستند وظایف محوله را به طور کامل به پایان برسانند تشکر و قدردانی می کنم و همچنین از سایر واحدها و مدیریت محترم منطقه نیز که دوشادوش واحدهای عملیاتی، پشتیبانی و همکاری لازم را داشته اند تقدیر می نمایم.


معاونت عملیات خطوط لوله،واحدی پرکار وبا نیروهای جوان ومتخصص است. در ادامه مسئولین واحدهای اصلی زیرمجموعه این معاونت از  وظایف سازمانی و فعالیت های خود می گویند.

رواح اله فیروزی، مسئول واحد حفاظت کاتدی

وی متولد شهرستان کازرون و دارای مدرک کارشناسی ارشد برق است. او میگوید: کار و محیط کار بخش بزرگی از زندگی ماست، محیط سالم و صمیمی محل کار، باعث آرامش در بخش های دیگر زندگی نیز می شود

واحد حفاظت کاتدی باعث افزایش طول عمر خط لوله وکاهش تعمیرات خط می شود و این کار را با ارزیابی پوشش خطوط و تعمیرات پوشش و همچنین رفع اشکال از ایستگاههای تزریق پتانسیل را برعهده دارد.   حفاظت کاتدی با عملکرد صحیح باعث کاهش خسارات ناشی از خوردگی شده و تعمیرا ت خط کاهش و بالطبع انتقال گاز بصورت پایدار و ایمن انجام می شود.   امسال نیز درتلاش هستیم تا با انجام پروژه هایی از قیبل؛ تعویض پوشش خطوط لوله  زمینه های انتقال ایمن و پایدار گاز را فراهم آوریم. اسماعیل دهقانی، مسئول هماهنگی مراکز بهره برداری است.  شروع فعالیتش ابتدادر صنعت نفت به سال 1385 در شرکت ملی حفاری ایران بر می گردد. از سال 1393 به منطقه ده عملیات انتقال گاز انتقال یافت و در حال حاضر نیز 7 سالی می شود که در این منطقه مشغول به کار می باشد. دفتر کارش به نوعی مرکز فرماندهی است و هر مساله یا موضوعی درخصوص  مراکز بهره برداری  از این دفتر راهبری می شود.

 

وی می گوید: شرایط کار در مناطق عملیاتی ویژگی های مخصوص و منحصر به فرد خود را دارد. کار در مناطق کوهستانی و صعب العبور، شرایط سخت آب و هوایی، سرما و بارندگی زمستان و گرما و آفتاب طاقت فرسای تابستان نیز مزید بر علت می باشد.

او در ادامه می افزاید: مراکز بهره برداری بعنوان خط مقدم انتقال گاز در شرایط سخت عملیاتی و محیطی مسئولیت حفظ، نگهداری و تعمیرات خطوط لوله و موارد مرتبط با آن را بر عهده داشته و با حضور دایمی و شبانه روزی خود درنقطه نقطه از خطوط لوله انتقال گاز، از انتقال ایمن، پایدار و بهره ور گاز اطمینان حاصل می کنند.

 دهقانی، به نقش و اهمیت مراکز بهره برداری درمحدوده های خطوط لوله لوله سراسری اشاره و تصریح می کند: هر مرکز بهره برداری بعنوان نماینده منطقه در حوزه جغرافیایی خود، وظایف متنوع و گوناگونی را بر عهده دارد و انجام صحیح این وظایف که طیف وسیعی از عملیات، ایمنی، فرهنگی ، منابع انسانی، خدمات رفاهی و پاسخگویی به همسایگان و ذینفعان خطوط و ... را در بر میگیرد نیاز به تلاش، خلاقیت ، مدیریت، حضور و احساس مسئولیت فراوان و از خود گذشتگی را دارد که به حمدالله همکاران در جای جای این منطقه با سربلندی و افتخار این مهم را به انجام رسانیده و بر خود می بالند.

به گفته ایشان:   حضور همکاران جوان در این منطقه، یکی از نقاط قوت می باشد که انتظار می رود با دانش خود و یافتن روشهای نوین نگهداری و تعمیرات و فرایندهای انجام کار، بازدهی و بهره وری فعالیتها را بیشتر کنند. از زحمات یکایک همکاران در منطقه ده عملیات انتقال گاز بخصوص همکارانم درمعاونت عملیات خطوط لوله و مراکز بهره برداری تشکر و قدردانی میکنم .


 کرامت زمانی مسئول واحد عملیات ساختمانی، اهل استان فارس ازجوانان نجیب و زحمت کش ایل قشقایی است که درسال 1386 فعالیت خود را درصنعت گاز آغازکرده است.

 

به گفته ایشان: واحد عملیات ساختمانی یکی از مهم ترین و عملیاتی ترین واحدهای معاونت عملیات خطوط لوله می باشد. کارما عملیاتی است و گاها در بدترین شرایط آب و هوایی و با توجه به محدودیت زمان بایستی با برنامه ریزی دقیق و مدیریت زمان مناسب، پروژه های تعریف شده انجام شود. علاوه بر این در انجام پروژهای تعمیراتی خطوط لوله انتقال گاز احتمال مواجه  با خطراتی از جمله نشتی گاز، برق گرفتگی، احتمال سقوط از کانال، ریزش کانال، انفجار و .... می باشد  که الحمدلله در یک مجموعه دوستانه و با پذیرفتن شرایط سختی کار و همچنین رعایت اصول ایمنی لازم، کارها به درستی انجام می شود .

 زمانی درادامه تاکید کرد: امروزه انرژی به همراه نیروی انسانی کارامد، یکی از عوامل اصلی تولید است و در ایران نیز مانند سایر کشورها، بی تردید انرژی به ویژه گازونفت نقش بسزایی در توسعه کشور دارد و با در نظر گرفتن منابع محدود انرژی و هزینه تولید آن بنابراین رویکرد صحیح برای مدیریت و ارتقا بهره وری سرمایه های انسانی ومتخصصان صنعت نفت و  تدوین راهبرد های مناسب برای استفاده و تخصیص بهینه انرژی برای  مصرف صحیح انرژی از مسایل مهمی است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد .

تهیه شده در واحد روابط عمومی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها
    5.7.14.0
    V5.7.14.0